Meâric Suresi - 8-18 . Ayet Tefsiri

Ayet


 • يَوْمَ تَكُونُ السَّمَٓاءُ كَالْمُهْلِۙ
  ﴿٨﴾
 • وَتَكُونُ الْجِبَالُ كَالْعِهْنِۙ
  ﴿٩﴾
 • وَلَا يَسْـَٔلُ حَم۪يمٌ حَم۪يماًۚ
  ﴿١٠﴾
 • يُبَصَّرُونَهُمْۜ يَوَدُّ الْمُجْرِمُ لَوْ يَفْتَد۪ي مِنْ عَذَابِ يَوْمِئِذٍ بِبَن۪يهِۙ
  ﴿١١﴾
 • وَصَاحِبَتِه۪ وَاَخ۪يهِۙ
  ﴿١٢﴾
 • وَفَص۪يلَتِهِ الَّت۪ي تُـْٔو۪يهِۙ
  ﴿١٣﴾
 • وَمَنْ فِي الْاَرْضِ جَم۪يعاًۙ ثُمَّ يُنْج۪يهِۙ
  ﴿١٤﴾
 • كَلَّاۜ اِنَّهَا لَظٰىۙ
  ﴿١٥﴾
 • نَزَّاعَةً لِلشَّوٰىۚ
  ﴿١٦﴾
 • تَدْعُوا مَنْ اَدْبَرَ وَتَوَلّٰىۙ
  ﴿١٧﴾
 • وَجَمَعَ فَاَوْعٰى
  ﴿١٨﴾

Meal (Kur'an Yolu)


﴾8﴿
O gün gökyüzü erimiş maden gibi olur.
﴾9﴿
Dağlar da atılmış renkli yüne döner.
﴾10﴿
Dost dostunun halini sormaz olur.
﴾11-14﴿
Halbuki birbirlerine gösterilirler. Günahkâr kişi, o günün azabı karşısında ister ki oğullarını, karısını, kardeşini, kendisini koruyup barındıran bütün ailesini ve yeryüzünde kim varsa herkesi fidye olarak versin de kendisini kurtarsın!
﴾15-16﴿
Fakat ne mümkün! Bilinmeli ki o (cehennem) alev alev yanan, derileri kavurup soyan bir ateştir.
﴾17-18﴿
Haktan yüz çevirip uzaklaşmak isteyeni ve mal toplayıp üstüne oturanı kendine çağırır.

Tefsir (Kur'an Yolu)


Kıyamet olayının; inkârcı ve mücrimlerin mahşer ve hesap ortamında yaşadıkları derin bunalımın, onları bu âkıbete sürükleyen başlıca kötülüklerin ve cehennem azabının kısa fakat kuşatıcı ve oldukça etkileyici bir anlatımı olan bu âyetlerde, ilâhî kudret ve hikmetin verdiği düzen içinde varlığını sürdüren gök cisimlerinin vakti gelince yine Allah’ın iradesiyle erimiş madenlere, dağların atılmış yüne, pamuğa dönüşeceği bildirilmekte; bu tasvirin ardından da insanın âkıbetinden sarsıcı bir kesit verilmektedir. Buna rağmen o gün suçlu kişinin, en değerli varlıkları olan eşini, çocuklarını ve diğer yakınlarını, sevdiklerini, dahası bütün yeryüzündekileri gözden çıkaracak ölçüde dehşetli bir psikolojik bunalım, kaygı ve korkuya kapılacağı anlatılmaktadır. Müfessirler, burada ruh hali tasvir edilen “mücrim”in (suçlu) inkârcıları veya daha genel olarak günahkârları ifade ettiğini belirtirler.

15 ve 16. âyetler cehennemin şiddetli azabını hatırlatmakta, 17 ve 18. âyetler ise oraya girenlerin bu sonuçla karşılaşmalarının başlıca sebeplerine dikkat çekmektedir ki bunlar, a) Peygamberin getirdiği hak dine, tevhid inancına sırt çevirmek, b) Servetinden muhtaçları faydalandırmamak, yani toplumda geçim sıkıntısının hafifletilmesi için üzerine düşeni yapmamaktır. Bu iki günah, yani putperestlerin tevhid davetine sırt çevirmeleri ve maddî konularda bencillik edip insanların geçim sıkıntılarını hafifletecek harcamalar yapmaktan kaçınmaları Kur’an-ı Kerîm’in bütününde, özellikle de Mekke’de inen sûrelerde onların en fazla eleştirilen kötülükleri olmuştur. Bu tesbite göre Kur’an-ı Kerîm’in insanlığa yüklediği görevlerin en önemlisi ve en kuşatıcı olanı, a) Allah’ın varlık ve birliğini tanımak, b) İnsanlara yardım ve iyilik etmektir. İslâm âlimleri bu iki büyük görevi kısaca “Allah’ın buyruğuna saygı, Allah’ın yarattıklarına şefkat” şeklinde özetlemişlerdir.


Kaynak :
Meâric Suresi Ayet Listesi