Burûc Suresi - 10-11 . Ayet Tefsiri

Ayet


  • اِنَّ الَّذ۪ينَ فَتَنُوا الْمُؤْمِن۪ينَ وَالْمُؤْمِنَاتِ ثُمَّ لَمْ يَتُوبُوا فَلَهُمْ عَذَابُ جَهَنَّمَ وَلَهُمْ عَذَابُ الْحَر۪يقِۜ
    ﴿١٠﴾
  • اِنَّ الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ لَهُمْ جَنَّاتٌ تَجْر۪ي مِنْ تَحْتِهَا الْاَنْهَارُۜ ذٰلِكَ الْفَوْزُ الْكَب۪يرُۜ
    ﴿١١﴾

Meal (Kur'an Yolu)


﴾10﴿
Mümin erkeklere ve mümin kadinlara iskence edip de sonra tövbe etmeyenler var ya, iste onlari cehennem azabi, yakici azap beklemektedir.
﴾11﴿
Iman edip dünya ve âhiret için yararli isler yapanlara gelince onlar için altindan irmaklar akan cennetler vardir. Iste büyük kurtulus budur.

Tefsir (Kur'an Yolu)


Çeşitli işkence, zulüm ve sıkıntılara mâruz kaldıkları halde imanlarından tâviz vermeyip sorumluluklarının gereğini yerine getiren müminlere âhirette altlarından ırmaklar akan cennetler verileceği ifade edilmektedir. Bu, müminler için bir sevinç ve mutluluk vesilesidir. “Şüphesiz rabbinin yakalaması pek yamandır” ifadesi, inkârcıların mutlaka cezalandırılacağını, Allah’ın azabından kurtulmalarının mümkün olmadığını gösterir. Buna göre söz konusu işkencelere göğüs geren müminler imanlarındaki sebatın karşılığını âhirette iki şekilde alacaklardır. Biri cennet nimetleri, diğeri de ilâhî adaletin gereği olarak kendilerine kötülük eden inkârcıların cezalandırılmasıdır.
Kaynak :
Burûc Suresi Ayet Listesi