Naziât Suresi - 15-26 . Ayet Tefsiri

Ayet


 • هَلْ اَتٰيكَ حَدٖيثُ مُوسٰىۘ
  ﴿١٥﴾
 • اِذْ نَادٰيهُ رَبُّهُ بِالْوَادِ الْمُقَدَّسِ طُوًىۚ
  ﴿١٦﴾
 • اِذْهَبْ اِلٰى فِرْعَوْنَ اِنَّهُ طَغٰىؗ
  ﴿١٧﴾
 • فَقُلْ هَلْ لَكَ اِلٰٓى اَنْ تَزَكّٰىۙ
  ﴿١٨﴾
 • وَاَهْدِيَكَ اِلٰى رَبِّكَ فَتَخْشٰىۚ
  ﴿١٩﴾
 • فَاَرٰيهُ الْاٰيَةَ الْكُبْرٰىؗ
  ﴿٢٠﴾
 • فَكَذَّبَ وَعَصٰىؗ
  ﴿٢١﴾
 • ثُمَّ اَدْبَرَ يَسْعٰىؗ
  ﴿٢٢﴾
 • فَحَشَرَ فَنَادٰىؗ
  ﴿٢٣﴾
 • فَقَالَ اَنَا۬ رَبُّكُمُ الْاَعْلٰىؗ
  ﴿٢٤﴾
 • فَاَخَذَهُ اللّٰهُ نَكَالَ الْاٰخِرَةِ وَالْاُو۫لٰىؕ
  ﴿٢٥﴾
 • اِنَّ فٖي ذٰلِكَ لَعِبْرَةً لِمَنْ يَخْشٰىؕࣖ
  ﴿٢٦﴾

Meal (Kur'an Yolu)


﴾15﴿
Sana Mûsâ’nın haberi geldi mi?
﴾16﴿
Rabbi ona kutsal vadi Tuvâ’da şöyle seslenmişti:
﴾17﴿
“Firavun’a git! O hakikaten azdı.”
﴾18-19﴿
Ona de ki: “Arınmayı ve seni rabbinin yoluna iletmemi ister misin? Böylece O’na saygılı davranırsın.”
﴾20﴿
Ve Mûsâ ona en büyük mûcizeyi gösterdi.
﴾21﴿
O ise hemen yalanladı ve karşı çıktı.
﴾22﴿
Sonra dönüp gitti.
﴾23﴿
Derhal adamlarını toplayıp seslendi:
﴾24﴿
“Ben sizin en yüce rabbinizim!” dedi.
﴾25﴿
Allah da ona ibretlik dünya ve âhiret cezası verdi.
﴾26﴿
Elbette bunda Allah’a itaatsizlikten korkanların alacağı büyük bir ders vardır!

Tefsir (Kur'an Yolu)


İnsanları âhiret hayatı konusunda uyarmak için gönderilen peygamberi yalanlayanların sonunun ne derece kötü olacağı bildirilerek bundan ibret alınması istenmiş; dolaylı olarak Hz. Peygamber teselli edilmiştir (kutsal vadi Tuvâ ve burada Allah’ın Mûsâ’ya seslenişi hakkında bilgi için bk. Kur’an Yolu, Tâhâ 20/11-12; Kasas 28/29-30). Hz. Mûsâ’nın Firavun’a gösterdiği en büyük mûcizeden maksat yılana dönüşen asasıdır. Müfessirler bu mûcizenin, Mûsâ’nın ışık saçan eli, denizin yarılması veya Mûsâ’ya verilen dokuz mûcizenin tamamı olabileceğini de söylemişlerdir (Şevkânî, V, 435; dokuz mûcize hakkında bk. A‘râf 7/107-108, 133-136; İsrâ 17/101). Buna rağmen Firavun inkâr ve isyandan vazgeçmediği gibi sihirbazları ve adamlarını toplayıp onlara “Ben sizin en yüce rabbinizim!” diyerek kendi tanrılığını ilân etmiştir (krş. Kasas 28/38).

Firavun’un, “Ben sizin en yüce rabbinizim” şeklindeki iddiası, insandaki makam ve mevki tutkusunun, benlik iddiasının nerelere kadar varabileceğini gösteren ibretlik bir sözdür. Gazzâlî, insanın bu tutku ve iddiasının sebeplerini ve mahiyetini benzersiz bir vukuf ve başarıyla işlerken özetle şöyle der: Firavun’a, “Ben sizin en büyük tanrınızım” dedirten motif aslında her insanın içinde saklıdır; fakat kimi bunu dışarı vurur, kimi de bazı sebeplerle içinde tutar veya bastırır. Firavun tipiyle uyuşan insanlardaki bu küstah iddia, her insanda bulunan yetkinlik, yükselme ve özgürleşme arzusu ve arayışının saptırılmış şeklidir. Oysa gerçek yetkinliğe, yükselme ve özgürleşmeye ancak ve ancak Allah’a yönelmek, O’nu tanımak (mârifet), buyruğuna ve rızâsına göre yaşamak, ilâhî ahlâk ile bezenmekle ulaşılabilir. Bunun dışındaki bütün benlik ve yetkinlik iddiaları tam tersine gerçekte bir sefalettir, düşüştür (İhyâ, III, 281-284). Mûsâ’nın davetine inkâr ve isyanla cevap veren Firavun’un durumu da bundan başka bir şey değildir. Bu yüzden insanları zulüm ile ezen Firavun’un yaptıkları karşılıksız kalmamış, hem dünyada hem de âhirette yüce Allah’ın azabına müstahak olduğu bildirilmiştir. Nitekim dünyada başkalarına da ibret olacak şekilde adamlarıyla birlikte denizde boğulmuştur (bk. Tâhâ 20/78).

“Allah da ona ibretlik dünya ve âhiret cezası verdi” diye çevirdiğimiz 25. âyete, “Allah da onu hem sonraki sözünden hem de önceki sözünden dolayı cezalandırdı” şeklinde de mâna verilmiştir (Kurtubî, XIX, 202). Önceki sözünden maksat “Sizin için benden başka tanrı tanımıyorum” anlamındaki sözüdür (bk. Kasas 28/38); sonraki sözü ise “Ben sizin en yüce rabbinizim!” mânasına gelen sözüdür.


Kaynak : Kur'an Yolu Tefsiri Cilt: 5 Sayfa: 547-548
Naziât Suresi Ayet Listesi